Поради психолога

Рекомендації вчителям, щодо підтримки дисципліни в класі

Дисципліна – це умова, засоби й результат виховання, вона потребує зустрічних зусиль. Головною умовою дисциплінованої поведінки учнів є доброзичливі відносини між учителями і дітьми.

Необхідно враховувати що дисципліну в класі обумовлюють раніше нагромаджений досвід поведінки учнів, організованість класу, ставлення до навчання, предмета, вчителя, дотримання єдиних вимог до учня всіма вчителями, які працюють у класі, загального порядку умов і традицій даної школи.

При роботі в класі і для підтримання дисципліни необхідно враховувати наступні правила:

Поводьтеся так, щоб учні відчували, що ви керуєте навчальним процесом, при цьому стимулюйте їхню активність.

Не відволікайтеся на незначні порушення, моралізування.

Дотримуйтеся доброзичливого, мажорного тону, будьте уважні до кожного учня. Надавайте необхідну підтримку, відзначайте успіхи, створюйте життєрадісний оптимістичний настрій у класі.

Стежте за правильністю постави, проводьте фізкультхвилинки; не допускайте перевтоми учнів.

Надавайте учням можливість частіше працювати у групах – це може бути стимулом до зайнятості кожного, хорошого настрою і поведінки.

Створюйте умови, щоб важкі, слабкі діти мали можливість відчути себе лідерами.

Не принижуйте учнів, не припускайте образ, сарказму. Гнів, дратівливість, імпульсивність не сприяють зміцненню дисципліни й авторитету вчителя.

Будьте привітними.

Не виявляйте антипатій до важких учнів, сподіваючись від них поганої поведінки. Діти відчувають скептичне ставлення до них і часто поводяться згідно з вашими очікуваннями.

Не припускайте появи „любимчиків”, це створює зайві проблеми, ускладнює стосунки в колективі.

Умійте керувати емоціями, знайте ціну кожному слову, тонові. Не можна вимагати від дитини те, що під силу дорослому, будьте терплячими.

Не соромтеся виявляти почуття гумору. Можна посміятися і над собою, не вважайте себе досконалістю. Але не можна висміювати учнів. Дітям імпонує веселий, спритний, оптимістичний учитель.

Підтримуйте контакт з учнями поза уроками, на заняттях  гуртка, позакласних заходах, спільних походах.

Зміцнюйте зв’язки з батьками, намагайтеся отримати від них підтримку, але не сподівайтеся, що вони вирішать проблему з дисципліною в класі. Виявляйте коректність у взаєминах з батьками. Постійна негативна інформація, скарги псують відносини, викликають недовіру до вчителя, його можливостей, здібностей навчати й виховувати дітей.

 

Стратегія і тактика вчителя в спілкуванні з дитиною, порушує дисципліну.

Наші учні, порушуючи дисципліну, можуть переслідувати різні (як усвідомлювані, так і неусвідомлювані) цілі. Але які б не були цілі поганих вчинків ми, дорослі, повинні якось взаємодіяти з ними. Ось правила поведінки з позиції “комунікативної компетентності” (за Томасом Гордону):

 

 1. Фокусуйте увагу на вчинках, а не на особистості учня.

Обговорюючи з учнем його вчинок, або вибираючи спосіб втручання, говорите тільки про те, що сталося тільки що. Звернення до минулого або майбутнього учня, наведе його на думку, що його агресія – щось неминуче і непоправне. А тоді навіщо пробувати вести себе по-іншому? Дорослий повинен бути твердим, але доброзичливим. Якщо ми виявимо недоброзичливість, у дитини може виникнути бажання захищатися і зникнути інтерес до подальшого спілкування з нами. Сенс нашої реакції на погану поведінку дитини в наступному: “Твій агресивний вчинок повинен бути зараз же припинений, але я все ще з симпатією ставлюся до тебе!”

 1. Звертайте увагу на свої негативні емоції.

Коли учень демонструє агресивну поведінку, нашими відповідними емоціями можуть бути гнів, обурення, страх, безпорадність і т.п. Відчуваючи подібні негативні емоції, ми не можемо ні мислити тверезо, ні діяти ефективно.

 1. Не підсилюйте напруга ситуації. Дорослій ніколи не треба робити або говорити того, що може посилити напругу ситуації, як для учня, так і для нас самих. Ми помиляємося, коли у відповідь на агресивну витівку учня:
 • підвищуємо голос
 • вимовляємо фразу типу: “Учитель тут поки ще я”
 • починаємо кричати
 • використовуємо такі пози і жести, які “тиснуть”: стислі щелепи і зчеплені руки, розмова “крізь зуби”
 • використовуємо сарказм
 • звертаємося до оцінки характеру учня
 • втягуємо в конфлікт інших учнів, не причетних до нього
 • наполягаємо на своїй правоті
 • читаємо проповіді
 • виправдуємося, захищаємося або дає “хабар”
 • робимо узагальнення типу “Ви всі однакові”
 • робимо необґрунтовані викриття
 • передражнювати учнів
 • командуємо, вимагаємо, тиснемо
 • порівнюємо одного учня з іншим
 1. Обговоріть агресивний вчинок учня пізніше.

У той момент, коли обидва – і вчитель, і – учень порушено чи взаємодія буде конструктивним. Коли ж виробляти обговорення агресивного вчинку дитини? Може бути через годину, а може бути і на наступний день, в залежності від самопочуття дитини і дорослого.

 1. Дозвольте учневі “зберегти обличчя”.

Наполягаючи на негайному припиненні агресії, ми, як правило, нав’язуємо свій спосіб виходу з негативної ситуації. Однак, це може спровокувати новий виток агресії, ще гірший, ніж перший. Учні, перш, ніж припинити агресивний вчинок, можуть використовувати такі способи “зберегти сої особа”:

“Тягнуть” кілька секунд, перш ніж погодитися

будують гримаси, виконуючи наше прохання

роблять якийсь жест, який свідчить про неповагу

ще раз-другий повторюють те, що ми просимо припинити робити, і тільки потім перестають

перед тим, як підкоритися і припинити агресивну дію, кажуть щось на кшталт “не буду, не хочу”, щоб останнє слово залишилося за ними.

Однак, як правило, після демонстрації своєї “незалежності”, вони припиняють свої негативні дії.

 1. Застосовуйте техніки слухання. Залежно від ситуації можна використовувати техніку “активного слухання” і техніку “пасивного слухання”. Суть тактики активного слухання:
 • зацікавлене ставлення до дитини
 • уточнюючі питання
 • парафраз на кшталт: “Чи правильно я зрозумів, що ……?”
 • отримання відповіді на своє питання.

Але якщо дитина перебуває в стані сильного емоційного збудження, дайте йому просто висловитися, застосовуючи техніку “пасивного слухання”. Суть техніки пасивного слухання:

 • Угу-реакція
 • Під час пауз задавайте уточнюючі питання, щоб розмова не переривався
 • Ехо-реакція (повторення останнього слова мови дитини)
 1. Застосовуйте техніку “Я-висловлювання”. “Я-висловлювання” – це спосіб вербального вираження почуттів, що виникають в напружених ситуаціях, це конструктивна альтернатива “ти-висловлювання”, при якому відповідальність перекладається на іншого.

 “Я-висловлювання” дозволяє позначити проблему, і при цьому, взяти відповідальність за свої почуття на себя.Схема Я-висловлювання:

 1. Опис ситуації, що викликала напругу:
 • Коли я бачу, що ти … ..
 • Коли це відбувається ….
 • Коли я стикаюся з ….
 1. Точне називання свого почуття в цій ситуації:
 • Я відчуваю …. (Образу, безпорадність, гіркота, здивування, розчарування і т.д.)
 • Я не знаю, як реагувати ….
 • У мене виникає проблема ……
 1. називання причин, що викликали це почуття:

  Тому що …..

  У зв’язку з тим, що …..

  Адже я ….

 1. Демонструйте моделі неагресивного поведінки. Діти досить швидко переймають неагрессивную модель. Вони роблять те, що робимо ми, кажуть так, як говоримо ми. І якщо ми дозволяємо собі поводитися агресивно, емоціям брати верх над розум.

 

 

Педагогічним працівникам можна рекомендувати у випадку виникнення ознак аутоагресивної поведінки в учнів здійснювати наступні види допомоги:

 • Підбирайте ключі до розгадки аутоагресії. Попередження аутоагресіяів полягає не тільки у піклуванні та підтримці, а і у здатності розпізнавати ознаки можливої небезпеки. До числа останніх відносять аутоагресія альні погрози, які передують спробі самогубства, депресію, значні зміни у поведінці людини тощо. Зауважте своєчасно прояви безпорадності та безнадії і з’ясуйте, чи не є ця людина одинокою та ізольованою.
 • Приймайте аутоагресіянта як особистість. Припустіть, що людина дійсно є аутоагресіяальною особистістю. Небезпека, що ви перебільшите потенційну загрозу, – ніщо в порівнянні з тим, що хтось може загинути в результаті вашого невтручання..
 • Налагодьте турботливі стосунки. Необхідно турбуватися про людину, яка перебуває у відчаї. У цій ситуації не має часу для моралізування, а лише для доброзичливої підтримки, яку потрібно висловлювати не лише словами, але й невербально. Для того, хто відчуває, що він не потрібний і не любимий, турбота чуйної людини є могутнім підбадьорливим засобом.
 • Будьте уважним слухачем. Якщо людина перебуває у депресивному стані, то їй більше потрібно говорити, аніж когось слухати. Вона страждає від сильного почуття відчуження і не завжди готова сприйняти ваші поради, відгукнутися на ваші думки і потреби. Не засуджуйте таку людину, вона хоче позбутися болю, але не може знайти виходу. Спробуйте, по можливості, залишитися спокійним і розуміючим. Ви можете надати безцінну допомогу, вислухавши розповідь про почуття цієї людини, – її печаль, провину, страх чи гнів. Інколи, якщо ви просто мовчки посидите з нею, і це буде доказом вашої зацікавленості і турботи.
 • Не сперечайтеся. Зіштовхуючись із аутоагресіяальною загрозою, оточуючі часто відповідають: «Подумай, ти живеш набагато краще, аніж інші, ти мав би дякувати долі» тощо. Такі відповіді зразу блокують подальше обговорення і викликають ще більшу пригніченість. Ні в якому разі не висловлюйте обурення, якщо ви присутні при розмові про самогубство. Вступаючи в дискусію з пригніченою людиною, ви можете не лише програти суперечку, а  й втратити людину.
 • Запитуйте. Запитання повинні бути прямі, наприклад,: «Ти думаєш про самогубство?». Це не викличе подібної думки, якщо її раніше не було. Але якщо людина обдумує самогубство і, нарешті, знаходить когось, кому небайдужі її переживання і хто згоден обговорити цю заборонену тему, то це може принести полегшення , допомогти зрозуміти свої почуття і досягнути очищення.
 • Не пропонуйте невиправданих утіх. Після того, як ви почули від когось про аутоагресіяальну загрозу, у вас може з’явитися бажання сказати: “ Ні, ви насправді так не думаєте», «Це швидко пройде». Не слід цього робити, адже причина, з якої людина посвячує у свої думки, полягає у її бажанні занепокоїти інших своєю ситуацією. Якщо ви не виявите зацікавленості і чуйності, то людина у стані депресії може розцінити ваші висловлювання, як прояв зневаги і недовіри, що лише посилить її відчуття недовіри.
 • Пропонуйте конструктивні підходи. Одне з найважливіших завдань профілактики аутоагресії полягає в тому, щоб допомогти людині визначити джерело психічного дискомфорту.  Необхідно допомогти ідентифікувати проблему і якомога точніше визначити, що її поглиблює, а також переконати в тому, що вона може говорити про свої почуття і переживання без сорому, навіть про негативні емоції. Доцільно сказати: «Ви схвильовані. Може, якщо ви поділитеся своїми проблемами зі мною, я спробую зрозуміти вас». Якщо кризова ситуація і емоції названі, то слід вияснити, як людина вирішувала схожі ситуації в минулому. Це називається «оцінкою засобів вирішення проблем». Спробуйте спільно розкрити способи виходу з криз у минулому. З’ясуйте, що залишається позитивно значущим для людини? Що вона цінить? Відзначте ознаки емоційного пожвавлення, коли мова буде вестися про «найкращій» час у житті. Хто ці люди, котрі продовжують хвилювати? Чи не виникло якихось альтернатив після аналізу життєвої ситуації? Чи не з’явилася надія?
 • Вселяйте надію. Надія допомагає вийти з полону думок про самогубство.  Але надія повинна випливати із реальності. Немає сенсу говорити: «Не хвилюйтеся, все буде добре», – коли все добре бути не може. Надії виникають не з відірваних від реалій фантазій, а із здатності людини хотіти і досягати поставленої мети. Надія має бути обґрунтована.  Коли людина повністю втрачає надію на гідне майбутнє, їй потрібно запропонувати альтернативу: «До кого ви могли б звернутися за допомогою?», «Як можна було б змінити ситуацію?». Важливо допомогти людині зрозуміти, що не потрібно зосереджуватися лише на одному полюсі емоцій. Людина може любити і  в той же час  інколи відчувати відверту ненависть; сенс життя не зникає, навіть якщо воно приносить душевні страждання. Основи для реалістичної надії мають бути подані чесно, переконливо і м’яко. Дуже важливо при цьому підкреслити людські можливості і силу, а також те, що кризові стани, за звичай минають, а самогубство є безповоротнім.
 • Оцініть міру ризику самогубства. Спробуйте визначити серйозність можливої аутоагресії. Адже наміри бувають різними, –  від скороминучих, нечітких думок про таку можливість до наявності чітко розробленого плану самогубства певним способом. Важливо з’ясувати й інші негативні фактори: алкоголізм, вживання наркотиків, міру емоційних розладів і дезорганізації поведінки, почуття безнадійності і безпомічності. Чим детальніше розроблений план самогубства, тим вищий його потенційний ризик.
 • Не залишайте людину одну у випадку високого аутоагресіяального ризику.
 • Зверніться за допомогою до спеціалістів.

– Важливо якомога довше зберігати турботу і підтримку учня. Якщо критична ситуація і пройшла, то спеціалісти чи сім’я  не повинні дозволяти собі розслаблення. Найгірше може бути попереду. За покращення часто приймають підвищення психічної активності. Вони кидаються у вир діяльності, просять вибачення у тих, кого образили. Оточуючі відчувають полегшення і послаблюють пильність. Але така поведінка може свідчити про рішення розрахуватися зі всіма боргами і зобов’язаннями, після чого можна покінчити із собою. Половина аутоагресія антів здійснює самогубство протягом трьох місяців після початку психологічної кризи. Допоможіть учню адаптуватися в соціумі.

– Використовуйте засоби піднесення цінності особистості дитини, її життя.

 

Ці заходи стануть ефективнішими, якщо учні довіряють керівникові навчального закладу, класному керівнику, педагогу, знають, що він ніколи не зраджував дитину і не зрадить її у кризовій ситуації.